4946

Konferencja ESG Transformacja i Przyszłość Sektora Lotniczego


Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej tematyce "ESG Transformacja i Przyszłość Sektora Lotniczego", która odbędzie się 13 czerwca 2024 roku w auli 58 Uczelni Łazarskiego.

Cel wydarzenia:

Konferencja stanowi platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w kontekście nowych unijnych przepisów, które nakładają obowiązek sprawozdawczy dla firm w postaci raportów zrównoważonego rozwoju. Celem wydarzenia jest wspieranie procesu transformacji zgodnie z koncepcją ESG oraz promowanie współpracy i edukacji w sektorze lotniczym.

Harmonogram konferencji


10.00-10.15 - otwarcie konferencji, głos zabierze Radosław Włoszek - Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

10.15-10.30 - wystąpienie "Wprowadzenie do koncepcji ESG", Marta Włodarczyk-Woźniczko

10.30-12.00 - panel ekspercki I - Zrównoważony Rozwój w Lotnictwie 

12.00-12.15 - przerwa kawowa

12.15-12.30 - wystąpienie "Sustainability Leadership", dr Tomasz Braun 

12.30-14.00 - panel ekspercki II - ESG w organizacji lotniczej 

14.00-14.15 - przerwa kawowa

Główne Tematy i Prelegenci

Panel I: Zrównoważony rozwój w lotnictwie

W tym panelu prelegenci omówią kluczowe zagadnienia związane z koncepcją ESG, takie jak regulacje, rola lotnictwa w łańcuchu dostaw, zjawisko greenwashing oraz analiza podwójnej istotności. Dyskutowane będą również kwestie związane z wykorzystaniem paliw lotniczych o niższym wpływie na środowisko oraz zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych.

„Lotnictwo w łańcuchu wartości”
dr Joanna Czerepko, Uniwersytet Gdański

Ekspert ESG w obszarach gospodarki obiegu zamkniętego i raportowania w łańcuchu wartości. Adiunkt na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym przedmiotem jej badań jest problematyka ESG, w tym m.in. zachowania pasażerów dotyczące kryteriów związanych z oceną linii lotniczych pod kątem zrównoważonego rozwoju, czy też transportem w łańcuchu wartości ESG. Do wzrostu jej zainteresowania zrównoważonym rozwojem, reprezentowanym m.in. przez skrót ESG, przyczyniła się rozprawa doktorska z obszaru analizy popytu, podczas pisania której zaczęła rozważać problemy konsumpcjonizmu i kosztów zewnętrznych. Książka napisana na bazie rozprawy została w 2023 roku wyróżniona przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. We wrześniu 2023 r. zainicjowała utworzenie I Pomorskiego Forum ESG. Jest autorką i kierownikiem studiów podyplomowych "Menedżer ESG" na Uniwersytecie Gdańskim. Jest także współautorką raportu ESG dla jednego z NGOs. Zawodowo związana była z branżą doradczą, a obecnie bierze udział w projektach związanych z ESG. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na wydarzeniach dotyczących ESG, w tym m.in. Transport Week w Gdyni.

„Działania ICAO oraz EASA w kierunku zrównoważonego lotnictwa”
dr Agnieszka Fortońska, Uczelnia Łazarskiego

Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne oraz magister filologii słowiańskiej. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania naukowe obejmują tematykę związaną z prawem międzynarodowym, prawem Unii Europejskiej, prawem cywilnym i prawem transportowym, a w szczególności prawem lotniczym. Uczestniczka oraz prelegentka wielu konferencji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Autorka licznych publikacji, m.in. z zakresu prawa lotniczego. Stypendystka Programu PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates.

„Paliwa lotnicze SAF”
Mateusz Dziudziel, Dyrektor Biura Paliw Polskich Linii Lotniczych LOT

Dyrektor Biura Paliw Polskich Linii Lotniczych LOT. Do spółki LOT dołączył w 2016 roku i od początku koordynuje działania firmy wynikające z członkostwa w systemie handlu emisjami spalin. Odpowiada także za zapewnienie ciągłości operacyjnej w zakresie dostaw paliw lotniczego. Uczestniczył w tworzeniu projektu DestinationECO, który wzmacnia pozycję spółki jako odpowiedzialnej społecznie. Jest również reprezentantem firmy w wielu branżowych organizacjach, takich jak IATA oraz RLCF. Pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Efektywności Paliwowej w PLL LOT, który odpowiada za wdrażanie inicjatyw doskonalących i optymalizujących operacje lotnicze w celu redukcji emisji CO2.

„Nowe technologie gaszenia pożarów w kontekście walki ze skutkami ocieplania klimatu. - Demontaż oraz utylizacja wychodzących z eksploatacji samolotów jako element redukcji zanieczyszczeń generowanych przez sektor lotniczy”
dr inż. Tomasz BalcerzakPilot, Prezes Wademekum Sp. z o.o. i Aerospace Technology Sp. z o.o 

Tomasz Balcerzak, dr inż. EASA/FAA pilot. Obecnie: Prezes Wademekum Sp. z o.o. i Aerospace Technology Sp. z o.o., wykładowca prawa lotniczego i kosmicznego oraz zarządzania przedsiębiorstwem na Uczelni Łazarskiego, ekspert Komisji Europejskiej – Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA), ekspert Europejskiej Agencji Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej.

„Analiza raportów ESG w sektorze lotniczym”
dr hab. Dariusz Tłoczyński, Uniwersytet Gdański

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Rynku Transportowego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspert polskiego rynku transportu lotniczego, współautor prognozy ruchu lotniczego dla Polski do roku 2040 wykonanej na zlecenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, autor Raportu lotniczego wydawanego w latach 2012-2019 jako dodatek do: Wiadomości Turystyczne, współautor badań naukowych dotyczących funkcjonowania i rozwoju portów lotniczych. Autor i współautor projektów naukowych i biznesowych realizowanych na zlecenie instytucji europejskich, krajowych oraz przedsiębiorstw. Autor i współautor ponad 150 publikacji naukowych z zakresu transportu lotniczego, opublikowanych w kraju i zagranicą. Uczestnik i prelegent na konferencjach, sympozjach w kraju i zagranicą. Wykładowca akademicki i badacz transportu lotniczego na Uniwersytecie Gdańskim, odbyte wykłady na uczelniach zagranicznych: University of Split, University of Ljubijana, University of Granada, University of Beira Interior, Athens University of Economics and Business oraz University of Milano-Bicocca. Uczestnik wielu szkoleń i kursów organizowanych przez University of Westminster dotyczących zarządzania przedsiębiorstwami transportu lotniczego.


Panel II: ESG w organizacji lotniczej

Panel ten skupi się na praktycznych aspektach wdrażania koncepcji ESG w firmach. Prelegenci przedstawią rolę zarządu w procesie transformacji, omówią strategie tworzenia i wdrażania ESG, wymagania dotyczące ładu korporacyjnego oraz przygotowanie organizacji do raportowania ESG.

„Rola i odpowiedzialność Zarządu” 
dr Tomasz Braun, Uczelnia Łazarskiego

Radca Prawny, Prorektor Uczelni Łazarskiego ds. Współpracy Międzynarodowej, Ekspert ESG i Partner Instytutu ESG. Prorektor Uczelni Łazarskiego ds. Współpracy Międzynarodowej, badacz i wykładowca akademicki, radca prawny, menedżer z ponad 25-letnim doświadczeniem w międzynarodowych instytucjach finansowych i korporacjach przemysłowych. Ekspert i partner Instytutu ESG, zaangażowany w zagadnienia zrównoważonego rozwoju i compliance.

„Strategia ESG i struktura organizacyjna”
Marta Włodarczyk-Woźniczko, Prawnik, Partner Instytutu ESG, Kierownik programu ESG w lotnictwie

Prawniczka i finansistka z bogatym doświadczeniem w prawie, finansach i zrównoważonym rozwoju. Absolwentka i doktorantka Uczelni Łazarskiego, założyła kancelarię i bloga człowiekkontrabank.pl, specjalizując się w doradztwie finansowym i sporach sądowych z bankami. Wykłada prawo lotnicze na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku oraz szkoli przyszłych Menadżerów ESG na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w Polskich Portach Lotniczych S.A., wdrażając system compliance oraz będąc Członkiem powołanego przez Zarząd Zespołu ds. Deregulacji przedsiębiorstwa. Obecnie nadzoruje wdrażanie standardów ESG w SALTUS Ubezpieczenia, a także jest Członkiem Grupy ds. Zrównoważonego finansowania przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Jest aktywną prelegentką na konferencjach branżowych i autorką publikacji. W 2024 roku powołała Instytut ESG, specjalizujący się w doradztwie strategicznym i prawnym.

„Green skills. Jak ESG wpłynie na rekrutację i obszar HR"
Anna Karwowska, Crispy HR 

Mentorka kariery i psycholożka z wieloletnim doświadczeniem w obszarze HR i rekrutacji w branży lotniczej, IT i nie tylko. W sieci prowadzi projekt CrispyHR, gdzie edukuje o rynku pracy, kompetencjach i zawodach przyszłości, AI, „green skills” i wspiera w poszukiwaniu nowej drogi zawodowej. Jej celem jest oswajanie procesów rekrutacyjnych, budowanie wśród kandydatów nowego podejścia do rekrutacji, a w jej zainteresowaniach pozostaje także future trending i badanie międzypokoleniowego podejścia do pracy. Uważa, że integrowanie elementów ESG w strategii rekrutacyjnej jest koniecznym elementem budowania wizerunku i pozycji organizacji w branży lotniczej. 

„Ład korporacyjny (G) w organizacji lotniczej”
Dr Agnieszka Kunert-Diallo, Polskie Linie Lotnicze LOT 

Doktor nauk prawnych, od wielu lat pracuje w departamencie prawnym Polskich Linii Lotniczych S.A., pełni funkcję Compliance Officer’a. Członek Podkomisji lotniczej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) badającej katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Jest autorką wielu publikacji z zakresu międzynarodowego prawa lotniczego.

„Greenwashing w lotnictwie, a prawa konsumentów”
Mec Patrycja Rejnowicz-Janowska, Uczelnia Łazarskiego

Adwokat w kancelarii Jabłoński Koźmiński, mediator, wykładowca akademicki w Uczelni Łazarskiego, stała gościni prawniczych podcastów radiowych, autorka licznych artykułów naukowych, specjalistka w zakresie ochrony dóbr osobistych, prawa prasowego, prawa budowlanego, prawa lotniczego, RODO oraz prawa pracy.

Zrównoważona przyszłość podmiotów lotniczych"
Piotr Dolata, Uczelnia Łazarskiego

Absolwent prawa na UAM w Poznaniu i Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Studiował także prawo europejskie i ekonomię integracji europejskiej na Uniwersytecie w Oviedo (Hiszpania). Ukończył również studia podyplomowe z prawa lotniczego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Podczas pracy w centrali MSZ zajmował się głownie sprawami prawnymi i traktatowymi, w tym jako naczelnik wydziału traktatów, a następnie Zastępca Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego. Współprzewodniczył dwóm grupom roboczym (COJUR i COMAR) Rady podczas polskiej prezydencji w UE w 2011 r. Był doradcą prawnym Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku. Podczas pobytu na placówce w Madrycie pełnił funkcję Zastępcy Ambasadora, Kierownika Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady. Przez blisko rok pełnił obowiązki ambasadora jako chargé d'affaires a.i. RP.
W Polskich Liniach Lotniczych LOT odpowiadał za relacje zewnętrze, alianse, współpracę z innymi linami, lotniskami i państwami oraz za polskie i europejskie kwestie regulacyjne. Był Dyrektorem Biura Strategii, Współpracy Międzynarodowej i Projektów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jest także wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, gdzie prowadzi zajęcia w języku angielskim z prawa międzynarodowego publicznego, gospodarczego prawa lotniczego oraz najnowszych trendów w lotnictwie.

Rejestracja

ESG w lotnictwie

Pierwsza strona
Zgody
 

Jak Uczelnia Łazarskiego przetwarza Twoje dane osobowe.